TD Media

TD PORTAL

Tačno Objektivno Pravovremeno informisanje

8. децембар 2024.

TD portal

Balkan može bolje

NATO bombardovanje Pala 1995. godine

Podsjećamo: 25. maja i 26. maja, 1995. Nato je bombardovao kasarnu u Jahorinskom potoku kod Pala. Prema izvorima NATO-a u ovoj kasarni se nalazilo skladište municije, a misiju je sprovelo šest aviona naoružanih laserski navođenim bombama


Ostaci artiljerijskih položaja VRS na uzvišenjima oko Pala

Nakon prvih bombardovanja Pala, Vojska RS zarobljava 377 talaca UNPROFOR-a (u svijetu poznata kao „kriza sa taocima“ u Bosni) i koristili ih kao živi štit za različite ciljeve u Bosni, što je bio jedan od razloga da NATO pojača i okonča napade.

U vrijeme „krize sa taocima“ na Palama je radio Kanađanin Patrik Rekner, vođa tima vojnih posmatrača UN (UNMO) čiji je glavni zadatak bio nadziranje dogovorenih prekida vatre i kontakt sa političkim i vojnim rukovodstvom bosanskih Srba. On je bio i svjedok u suđenju Radovanu Karadžiću. Svjedok i još dva člana njegovog tima su uhapšeni 26. maja 1995. godine uz prijetnje da će biti ubijeni ukoliko NATO ne zaustavi zračne udare po srpskim vojnim ciljevima. Zarobljeni posmatrači odvedeni su prvo u Jahorinski potok gdje su se nalazila skladišta municije VRS koja je NATO prethodno bombardovao, pa su onda raspoređeni na sve strane i korišćeni kao živi štit. Rekner je odveden i vezan za stub u blizini radara na Jahorini. Radovan Karadžić je na suđenju u haškom tribunalu izjavio da je Ranker radio na prikupljanju informacija o ciljevima koje će NATO 30. avgusta gađati.


Patrik Rekner

Ukupni broj bačenih bombi na položaje Vojske Republike Srpske iznosi 1.026, od čega 708 vođenih bombi. Ukupna težina bačenog eksploziva iznosi oko 10.000 tona. Tokom bombardovanju su ubijena 152 srpska civila i 273 je ranjeno. NATO je za bombardovanje Hadžića, Vogošće, Ilijaša, Jahorine, Pala i Bratunca koristio osiromašeni uranijum, a od njegovih posljedica umrlo je najviše bivših stanovnika opštine Hadžići koji su se, nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma, preselili na područje Bratunca. Na tamošnjem groblju, u periodu od 1996. do 2.000 godine, sahranjeno je čak 400 ljudi, od kojih je većina bolovala od neke vrste karcinoma. Strani vojnici, koji su boravili na ovim područjima, u toku i nakon bombardovanja danas imaju slične zdravstvene probleme.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Pin It on Pinterest

error: Sadržaj zaštićen autorskim pravima. Za eventualne sporove zadužen je sud Velike Britanije
Verified by MonsterInsights