Berlin je uveo namet na ′izlaz′ gasa iz nemačke distribucijske mreže kako bi vratio bar deo novca potrošenog na nabavku u razdoblju visokih cijena, prenosi HR portfolio.

Austrija, Češka, Mađarska i Slovačka tvrde pak da nemački namet otežava njihova nastojanja da se oslobode zavisnosti od ruskog gasa jer podiže cijenu uvoza iz drugih zemalja koji stiže preko Nemačke.

Beč, Prag, Budimpešta i Bratislava pozvali su zato u zajedničkom dokumentu Evropsku komisiju da „pređe s riječi na djela“ kako bi se problem riješio.

Komisija je pripremila pravni postupak protiv Nemačke, procjenivši da namet predstavlja povredu propisa o jedinstvenom tržištu EU, kažu izvori, ali još nije podigla tužbu.

 

„Namet će, uz planirano okončanje tranzita ruskog gasa preko Ukrajine do kraja godine, znatno naškoditi sigurnosti snabdjevanja cijele regije srednje i istočne Evrope“, upozorile su četiri zemlje.

Austrija i Mađarska još su u velikoj mjeri zavisne od ruskog gasa. Austrijska ministarka energetike rekla je u februaru da pokušavaju da diverzifikuju snabdjevanje i da njeno ministarstvo razmatra raskid dugoročnog ugovora energetske kompanije OMV i Rusije o snabdjevanju.

Očekuje se da će nemački namet biti uvršten na dnevni red sastanka ministara energetike članica EU i Komisije, zakazan u četvrtak u Briselu, prema zvaničnicima EU.

Nemačko ministarstvo ekonomije nije odmah odgovorilo na upit Rojtersa da komentariše pismo grupe zemalja iz srednje Evrope. Prethodno su tvrdili da namet vrijedi za sve i da su i druge zemlje EU imale koristi od brzog punjenja nemačkih skladišta gasa u vrijeme energetske krize.

Komisija je prošle nedjelje izvjestila da pregovara s nemačkom vladom, nakon upozorenja da namet možda predstavlja povredu evropskih propisa koji zabranjuju carine u EU.