Nova mašina kineske proizvodnje na površinskom kopu „Istok 1“ u Ugljeviku ima zapreminu kašike od osam kubika. Vrijednost nove investicije je tri miliona KM, a u narednom periodu uslijediće nabavka i druge mehanizacije u ovom energetskom gigantu.
– Vrijednost investicije je tri miliona KM, iz avansnih sredstava smo uplatili milion KM. Iako je teška situacija izvršavaćemo redovno svoje obaveze tako da dobavljači u narednom periodu mogu imati povjerenje u nas kao partnera – izjavio je direktor RiTE Ugljevik Žarko Novaković.
– Pustili smo u rad treći bager koji je novi. Došao je prije par nedelja. Predstavnici kineske kompanije su tu, izvršili su obuku radnika. Uprava preduzeća je zajedno s nama uspjela da nabavi i pet novih dampera – naveo je generalni direktor Elektroprivrede Srpske Luka Petrović.
Petrović je dodao da je nabavka nove mehanizacije jedini način da rudari imaju osiguranu egzistenciju a da opština Ugljevik dobija koncesionu naknadu od pet miliona KM na godišnjem nivou.
– Sada radimo na kopu „Istok 1“ , na otkopu uglja sa ovim bagerom. Imamo tri etaže, a paralelno sa ovim izvode se i radovi na „Istoku 2“ – rekao je izvršni direktor za razvoj rudnika u RiTE Ugljevik Nebojša Cvetković.
Rezerve uglja koje se trenutno iskopavaju na „Istoku 1“ iznose 600.000 tona a u narednom periodu će uslijediti nabavka još tri bagera.
