U okolini Paraćina ušuškalo se selo Sisevac koje je dobilo ime po velikom svecu Svetom Sisoju. U ovom mjestu nalazi se i manastir njemu posvećen. Iako prelijepo i zahvalno za poljoprivrednu proizvodnju dosta mladih je otišlo u velike gradove. Ipak, Miloš Ivković ostao je na svojoj djedovini. U Sisevcu je oformio porodicu, ima suprugu, jedno dijete, dok je drugo na putu. Miloš je pokrenuo dobar posao baveći se seoskim turizmom, ali ima i farmu magarica.
– Svideo nam se taj princip seoskog turizma uz farmu. Trenutno je kod nas 40 magarica, a imamo u planu da taj broj povećamo na 100. Pored magaraca imamo i muflone, buše, podolsko goveče… i tri ponija koji su nam kućni ljubimci. Pošto imamo baš dosta magarica nismo im davali imena, nego ih mahom zovemo po bojama, kaže za RINU mladi farmer.
On dodaje da iako oko njih ima dosta posla, magarice i nisu mnogo zahtjevne životinje i ističe da su izuzetno privržene vlasničkoj porodici. Magarice se muzu od maja-juna do januara, ali daju dosta manje mlijeka u odnosu na druge životinje.
– Imamo sreću da nam se sve pule baš u isto vrijeme. Inače, za one koji ne znaju mladunče magaraca zove se pule, a i magarice se pule kao što se ovce jagnje a krave tele. Magarice inače daju od 200 grama do litar mlijeka dnevno, pa onda i ne čudi što je njihovo mlijeko skupo, a kilo sira dostiže astronomske cijene. Dnevno se izmuze tek desetak litara a to je godišnje oko 20.000 litara , ističe Miloš.
Ipak, ono što je jako važno jeste da sve što pomuzu na svojoj farmi, Miloš i njegova porodica to uspeju i da plasiraju po pristojnim cijenama, tako da posao sa magaricama može biti isplativ.
– Mlijeko magarice najpribližnije je majčinom, ljudskom, pa ljudske bebe mogu da ga koriste već od prvog dana života. Magareće mlijeko jedino je na svijetu koje nema nijednu bakteriju pri muži. Litar magarećeg mlijeka je 100 KM, a pakuju se u bočice od 100 mililitara i tako prodaje, što je dnevna doza dovoljna za dijete ili odraslog čovjeka – dodaje on.

Za razliku od mlijeka, sir je još dosta skuplji i dostiže zaista astronomske cijene. Stoga je i prodaja baš kao i delikates – rijetka.
– Kad je riječ o siru, tu postoje dvije varijante – od čistog magarećeg mlijeka kilo sira košta 2.000 KM, odnosno 1.000 evra – i to se rijetko prodaje, par puta godišnje. Postoji i kombinacija s kravljim mlijekom i tada kilo košta 10.000 dinara, ali su svi znatiželjni i žele da probaju šta je to, zaključuje Miloš.
(Telegraf.rs / Rina)