
Od Lovinca, Gornja Ploča je daleka sedam, od županijskog (okružnog) Gospića 30, a od susjedne Gornje Like: najbližeg gradića Udbina 14, Plitvičkih jezera 58 kilometara.
Ovo srpsko selo sada pripada Opštini Lovinac, čije središte je u susjednoj maloj varoši, nastanjenoj uglavnom hrvatskim stanovništvom. Dva naroda se, srećom, tu slažu, znaju da dijele istovjetnu životnu i političku sudbinu. Ne više ratnu, ne daj Bože… U ravnoj kotlini ovog sjeveroistočnog dijela Ličkog polja, susjednog većem i istorijski poznatijem Krbavskom polju, Gornja Ploča se gnijezdi među vrhovima Gostuša, Međedovača, Ljuspovača, Gakuša… Niz pločanski klanac vijekovima je vijugao važan put od nedalekog gradića Udbina prema „glavnom gradu“ Like Gospiću, sada ide ravno oko njega. Sa Donjom Pločom „granica“ joj je Miljkovića vrelo, iako ta dva mjesta od pamtivjeka žive kao jedno.


U priči sa sveštenikom Mihajlovićem saznajemo da u selu živi nekolicina stalnih stanovnika i da samo preko ljeta selo djelimično oživi.
– Svima je znan teret naših životnih problema, naše je da se međusobno ne razilazimo. Opšta situacija nije dobra, ne trebaju nam velika obećanja, više ni Hrvatska kao država nije baš moćna, ali naši nasušni životni ciljevi moraju biti ostvareni. Opština Lovinac je pomogla obnovu ovog našeg SKC – veli Milorad Mišo Čalić, mještanin Gornje Ploče.
Naselje Ploču čine zaseoci Gornja i Donja Ploča, a ranije i Mala Ploča (današnje Tušice). Zamišljena granica između Gornje i Donje Ploče je vrelo Miljkovića. Smještena je u sjeveroistočnom dijelu Ličkog polja. Prostire se na oko 50 km² i u dužini oko 10 km, a nalazi se na oko 600 metara nad morem. Na istoku graniči sa selom Vranik, na jugu sa Ličkim poljem, na zapadu sa selom Mogorić, a na sjeveru sa Ličkim sredogorjem. Pruža se u podnožju brda: Debeljače, Gostuše, Pločanskog klanca, Gakuše, Međedovače (Međedače), Jusipovače (Ljuspovače), Lipaća, brda Savcanova i obronaka Ličkog sredogorja. Na jugoistočnom – rubnom dijelu Ploče, između Debeljače i Gostuše, leži ravnica Bjelopolje.

Kroz Gornju Ploču prolazi državni put D522. D522 je državni put u Lici, koji povezuje auto-put A1 od petlje Gornja Ploča do Udbine (državni put D1). Dužina puta iznosi 13,2 km.
Za razliku od nekih sela u Lici, Ploča ne oskudjeva sa vodom. U Gornjoj Ploči iz planinskog jezera, podno Pločanskog klanca, izvire rijeka Jadova, najveća pritoka rijeke Like. Rijeka Jadova povezuje Ploču sa selima: Mogorić, Pavlovac Vrebački, Zavođe, Vrebac i Barlete, a kod Kulice utiče u rijeku Liku. Prema narodnom predanju ova rijeka se u dalekoj prošlosti zvala Milava. Pločani i mještani sela kroz koja proteče, često je zovu Jaruga. Osim Jadove Ploča ima i veći broj vrela i bunara, sa živom vodom, koja nikad ne presušuju. U Ploči se nalazi još i vrelo Miljković i vrelo Popović.

Pećina u kamenolomu Debeljača nalazi se u Gornjoj Ploči, 5 km sjeverno od naselja Lovinac na istoimenom uzvišenju koje je sastavni dio Ličkog sredogorja. Kamen se na njegovim južnim padinama eksploatisao od 2002. do 2004. godine za potrebe izgradnje auto-puta Zagreb-Split. U tom je razdoblju miniranjem urušen strop dijela pećinskog kanala i otvoren jamski ulaz u pećinu dimenzija 20 x 10 m. U maju 2004. godine počelo se sa istraživanjem pećine. Do sada je istraženo i topografski snimljeno 908 m pećinskih kanala koji dopiru do dubine od 66,5 m čime se ova pećina ubraja u srednje duge speleološke objekte. Nedaleko od ulaza u glavnu pećinu u smjeru sjeveroistok nalazi se mala pećina. Na temelju njenog položaja i speleomorfoloških karakteristika može se zaključiti da su one dio istog pećinskog sistema.

U Ploči je sjedište istoimene parohije Srpske pravoslavne crkve. Parohija Ploča pripada Arhijerejskom namjesništvu ličkom u sastavu Eparhije Gornjokarlovačke a čine je Gornja i Donja Ploča.
U Ploči je postojao hram Srpske pravoslavne crkve posvećen Sošestviju Svetog Duha izgrađen 1719. godine. Crkva je do temelja srušena 1949. Nakon drugog svjetskog rata, crkvu su srušili komunisti.
Slava sela je Silazak Svetog Duha na apostole Pedesetnica – Trojice ili u narodu Duhovi, koji se svetkuju tri dana. Padaju u pedeseti dan ili u sedmu nedelju po Vaskrsu. Pločani slave drugi dan – Duhovski ponedeljak.

Po zvaničnom popisu iz 1768. godine u Ličkoj regimenti, prema kom se selo Ploča samostalno iskazuje, imala je 75 kuća. Ploča se i dalje širi do kraja XVIII i tokom čitavog XIX vijeka. Slijedeći zvanični popisi, ali ovog puta i broja kuća i naroda u Karlovačkom Vladičanstvu, izvršeni su godine 1800. i 1880. Godine 1800. Ploča je imala 100 kuća i 1.160 stanovnika, a godine 1880. imala je već 240 kuća i 2.309 stanovnika. Upoređujući, jasno se vidi da je za 80 godina broj kuća i stanovnika udvostručen. Prema Topografiji Karlovačke Vojne krajine iz godine 1835. stoji da je Ploča, „veliko grkonesjedinjeno parohijsko selo“, odnosno srpsko selo sa 144 kuće i 1.195 stanovnika.

Po podacima Mitropolije Karlovačke od 1905. godine, selo Ploča, sa selima Mala Ploča i Kik, imala je političku (upravnu) opštinu u Lovincu. Srpskih domova je bilo 390, a Srba pravoslavne vjere bilo je 3.019. Uoči Drugog svjetskog rata Ploča je bila veliko srpsko-pravoslavno selo, sa oko 285 domaćinstava i oko 1.700 stanovnika.

Pločanska prezimena sa krsnim slavama:
Banjeglav – slave Sv. Aranđela
Batinić – slave Sv. Nikolu
Budimlija – slave Sv. kralja Stefana Dečanskog
Vukobratović – slave Đurđevdan
Gajić – slave Đurđevdan
Dešić – slave Sv. Kozma i Damjan – Vračevi
Draganić – slave Đurđevdan
Dukić – slave Đurđevdan
Đukić – slave Sv. Kozma i Damjan – Vračevi
Kljajić – slave Đurđevdan (znamenite ličnosti: Mirko Kljajić)
Lazić – slave Lazarevu subotu
Malinović – slave Sv. Nikolu
Miljković – slave Sv. Aranđela
Orlović – slave Sv. Jovana
Pavlica – slave Sv. Jovana (znamenite ličnosti: Dobrivoje Pavlica)
Pavlović – slave Đurđevdan
Petković – slave Sv. Stefana
Popović – slave Sv. Jovana
Radeka – slave Sv. Stefana
Ćalić – slave Petrovdan
Ćuruvija – slave Sv. Jovana
Čuturilo – slave Sv. Nikolu
Štulić – slave Sv. Kozma i Damjan – Vračevi
Postojali su nadimci za pojedine porodice, odnosno prezimena u Ploči. Daje se pregled prezimena i njihovih nadimaka: Banjeglavi – Kalaiši, Budimlije – Kupusine, Vukobratovići – Čočići, Kebići, Gajići – Buvači, Dukići – Banote, Galamići, Đukići – Kutlače, Kljajići – Arari, Bljuteše, Šojmani, Žutije, Miljkovići – Keljote, Kijačići, Orlovići – Brdari, Dolari, Rukačari, Ćuće, Karegići, Škorići, Pavlice – Bakrači, Cote, Popovići – Frdekteri, Ćalići – Mage, Čuturile – Glavani, Kopači, Rabate, Štulići – Krgaći.
Znamenite ličnosti
Ilija Ajduković (Ploča, Lika, 31. jul 1905 — Vagan kod Lovinca, Lika, 21. april 1941), sveštenik Srpske pravoslavne crkve, mučenički postradao od ustaša
Autor i foto Dragoslav Dado Todorović, 07.08.2024- Selo Gornja Ploča/ Hrvatska
(Dio informacija preuzet sa društvenih mreža i agencija)
Please follow and like us: