Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić rekao je da Republika Srpska ostaje opredijeljena za očuvanje nesmetanog rada Rudnika i termoelektrane „Ugljevik“ i ispunjavanje svih obaveza koje proizilaze iz realizacije projekta postrojenja za odsumporavanje dimnih gasova.
Đokić je juče u Banjaluci razgovarao sa šefom Kancelarije Јapanske agencije za međunarodnu saradnju /DŽajka/ za Balkan Јamašitom Čigiruom o daljem funkcionisanju postrojenja za odsumporavanje dimnih gasova u RiTE „Ugljevik“.
Tokom sastanka poseban akcenat stavljen je na obezbjeđenje uslova za kontinuiran i stabilan rad postrojenja za odsumporavanje, koje ima veliki značaj sa aspekta zaštite životne sredine i unapređenja ekoloških standarda u energetskom sektoru, saopšteno je iz Ministarstva energetike i rudarstva Republike Srpske.
U saopštenju se navodi da su predstavnici japanske agencije pohvalili aktivnosti Vlade Republike Srpske i resornog ministarstva na obezbjeđenju dovoljnih količina uglja za rad TE „Ugljevik“ preuzimanjem koncesije za ležište „Ugljevik istok dva“ od „Komsar enerdžija“, čime su stvoreni preduslovi za stabilan rad termoelektrane, a samim tim i postrojenja za odsumporavanje dimnih gasova.
Na sastanku je razgovarano i o reviziji projekta koju sprovode nadležne institucije Vlade Јapana, a čiji se izvještaj očekuje narednog mjeseca.
Ocijenjeno je da će pozitivan izvještaj revizije predstavljati dobru osnovu za razmatranje novih budućih oblika saradnje, ističe se u saopštenju.
Predstavnici Јapanske agencije za međunarodnu saradnju naglasili su da postrojenje za odsumporavanje dimnih gasova u RiTE „Ugljevik“ predstavlja jedan od najznačajnijih projekata u okviru dosadašnje saradnje Republike Srpske i Јapana, te izrazili očekivanje da će se uspješna saradnja nastaviti i u budućnosti.
Postrojenje za odsumporavanje dimnih gasova u TE „Ugljevik“ pušteno je u rad 2020. godine, a izgrađeno je kreditnim sredstvima Vlade Јapana u vrijednosti od oko 85 miliona evra. Njegovim radom emisija štetnih gasova i krupnih čestica smanjena je za oko sto odsto.
Sastanku su prisustvovali i izvršni direktor za poslove proizvodnje električne energije i razvoj termoelektrane Željko Milanović, kao i projekt-menadžer projekta odsumporavanja Zlatko Malović.
