Lovstvo u Srpskoj prelazi u privatne ruke?
BANJA LUKA – Vlasnik firme “Tehnički remont Bratunac“ i poslanik SNSD-a u Narodnoj skupštini RS Slavenko Ristić dobio je prvu koncesiju za odstrel divljači u Republici Srpskoj, otkriva CAPITAL.
„Vlada Republike Srpske na prijedlog Komisije za koncesije donijela je rješenje da privrednom društvu „Tehnički remont Bratunac“ dodjeljuje koncesiju za planirani odstrel divljači uz obavljanje lovne djelatnosti u privrednom lovištu „Klekovača“, objavljeno je u posljednjem Službenom glasniku RS.
U rješenju se precizira da se koncesija dodjeljuje na period od 20 godina i da se koncesionar obavezuje na uredno plaćanje koncesione naknade.
„Koncesionar je dužan prije zaključenja ugovora o koncesiji uplatiti u korist budžeta RS jednokratnu koncesionu naknadu u iznosu od 17.500 KM, a visina koncesione naknade iznosi 5.700 KM godišnje“, navodi se u rješenju i precizira da je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede dužno da u roku do 30 dana dostavi Prijedlog ugovora o koncesiji Komisiji za koncesije radi davanja saglasnosti.
Podsjećamo, privredno lovište “Klekovača” nalazi se na teritoriji Istočnog Drvara i Ribnika i prostire se na više od 8.000 hektara.
Vlada RS je početkom novembra prošle godine na inicijativu privrednog društva “Tehnički remont” pokrenula postupak dodjele koncesije za lov u privrednom lovištu “Klekovača”.
U obrazloženju odluke se navodi da je komisija koju je formirao tadašnji ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS Boris Pašalić ustanovila da lovište “Klekovača” može biti predmet koncesije, ali da mjere koje bude preduzimao budući koncesionar trebaju biti usaglašene i usklađene sa Šumskim gazdinstvom “Klekovača-Potoci”.
“Za postizanje rezultata i ostvarivanje dobiti u oblasti lovstva potrebno je ulaganje značajnih materijalnih sredstava, a ŠG “Klekovača-Potoci” koje je privremeni korisnik nema interes za ulaganje, niti ovlašćenja za značajnija ulaganja u razvoj lovstva i lovnog turizma u opštini Istočni Drvar. Dodjelom ove koncesije doći će do povećanja prihoda u budžetu i do otvaranja novih radnih mjesta u ovoj izrazito nerazvijenoj opštini“, navodi se u odluci Vlade koju je početkom novembra objavio CAPITAL.
Generalni direktor i vlasnik kompanije „Tehnički remont Bratunac“ Slavenko Ristić nakon što je na njegovu inicijativu pokrenut postupak za dodjelu koncesije rekao je medijima da samo u prve dvije godine planira ulaganje od minimalno 300.000 KM u stvaranje uslova za lovni turizam.
“Poslije toga ulaganje je sukcesivno narednih osam godina, uz dodatnu obavezu stvaranja uzgajališta, očuvanja divljači i povratak evropskog jelena na ovo područje”, rekao je Ristić.
On je naveo da su to minimalističke procjene i da svakako očekuje mnogo veće ulaganje, jer je lovište trenutno devastirano, a samo troškovi za održavanje lovišta u narednih 10 godina su veći od 6,7 miliona KM.
Divljač
U lovištu „Klekovača“ osnovne lovne vrste divljači čiji planirani odstrel je predmet koncesije su srneća divljač, divlja svinja, mrki medvjed, pjevac velikog tetrijeba i vuk.
Prema tvrdnjama našeg sagovornika odlično upućenog u stanje u lovstvu u Republici Srpskoj, dodjela koncesije za lov ovom privatnom privrednom društvu predstavlja praktični uvod u privatizaciju lovstva u Srpskoj.
„Lovišta su do sada davana na korišćenje i gazdovanje uglavnom lovačkim udruženjima i šumskim gazdinstvima. Ovime je napravljen prvi korak da se ta praksa promijeni i da lovištima ubuduće gazduju bogati zaljubljenici u lov, poput Slavenka Ristića“, objašnjava naš sagovornik.
On dodaje da će vremenom bavljenje lovom neminovno postati mnogo skuplje, jer će bogati koncesionari direktno ili indirektno određivati visinu članarina u lovačkim udruženjima.
„Zato je prva koncesija data za lovište „Klekovača“, jer njime ne gazduje lovačko udruženje, već šumarija, a i to je teren na kojem nažalost nema mnogo stanovništva, pa će biti i manje negativnih reakcija na davanje te koncesije“, kaže naš sagovornik.
On uvjerava da će nakon ovoga biti pokrenuti postupci za dodjelu koncesija za još neka lovišta.
„Ugovori o dodjeli sportsko-rekreacionih lovišta na gazdovanje ističu 2026. godine, a prije toga će se uraditi novo ustanovljavanje lovišta. Ukoliko do tada dodjele koncesija prođu bez prevelike pompe u javnosti i pobune lovaca, ne treba sumnjati da će najatraktivnija lovišta ili njihovi dijelovi biti dati pod koncesiju bogatim zaljubljenicima u lov“, zaključuje naš sagovornik.
On zaključuje da davanje lovišta pod koncesiju poput ovoga u „Klekovači“ ne mora da bude loše, ni da izaziva negativne reakcije, ali ako to postane masovno i ako najbolja lovišta budu data pod koncesiju, onda će sigurno doći do negativnih reakcija dugogodišnjih lovaca koji se neće pomiriti s tim da neki bogataš diktira pod kojim uslovima oni mogu da uđu u lovište u kojem su lovili cijeli svoj život.
CAPITAL: D. Momić izvor www.capital.ba